Het is één ding om ergens bewust van te zijn – het is iets heel anders om ook nog in actie te komen. Dit is, op meerdere manieren, de les die ik geleerd heb gedurende mijn stage bij de Stedenband. Een half jaar geleden liep ik mee om een project te doen, georganiseerd door de Fair Future Generators (een maatschappelijke stage van Milieudefensie) en ik heb erg veel lessen geleerd. Er zijn veel redenen waarom het zo leerzaam was: ik heb van de zijlijn meegekeken naar hoe het werk hier ging, ik heb veel vragen kunnen stellen over de Stedenband en hun projecten, en ik heb mijn sterkste vaardigheid (onderzoek doen) kunnen toepassen op een casus: Matagalpa. Hieronder ligt wel een ondertoon van twijfel – doe ik wel genoeg? Is wat ik doe behulpzaam? Heeft het ‘impact’?
(Tim staat op de foto in het midden)
De Stedenband heeft mij enorm geholpen met eindelijk de stap te nemen om actie te gaan doen. Ik spreek volgens mij voor velen als ik opmerk dat het bijzonder lastig is om jezelf uit een stilstaande staat tot bewegen te zetten. Vegetariër worden (en sindsdien geen melk meer kopen) waren allebei beslissingen die ik al lang wilde nemen, maar voor een lange tijd simpelweg niet deed. FFG en de Stedenband hielden me bezig, zetten me aan het werk. Ik ben uiteindelijk niet helemaal uit mijn comfortzone gestapt: actie nemen en projecten organiseren waren (en zijn) mij nog vreemd. Maar een hoekje hebben in Tilburg waar ik elke vrijdag onderzoek kon doen – met het gevoel dat ik iemand hielp – maakte deze stap voor mij mogelijk.
Ontdekken dat er mensen zijn die zo veel geven om de klimaatcrisis als de mensen bij FFG en de enkelen die ik ken van de Stedenband was voor mij een enorme opluchting. Dit is een voorbeeld van bewustzijn tegenover actie – ik wist wel dat er mensen waren die erom gaven, maar sinds ik mijn baan bij de Jumbo gestart was, ben ik veel meer mensen tegengekomen die er helemaal niks om geven, dan mensen die echt actie voeren. Maar zodra je begint te bewegen zie je hoe veel anderen ook stappen aan het maken zijn!
Nog iets wat enorm hielp was een casus kunnen bestuderen. Men praat vaak over bewustzijn, en over wat goed is, maar vaak ben je niet ‘bewust’ van wat er echt aan het gebeuren is. Hoe veel erger het is dan dat het lijkt. Je negeert het, duwt het weg, want het is ongemakkelijk. Het bewustzijn is oppervlakkig en algemeen – het is makkelijk voor mij om te vergeten dat die toekomst voor veel mensen al een realiteit is, en ik denk dat ik niet de enige ben met deze neiging.
Onderzoeken hoe de situatie echt is in Nicaragua was de kern van mijn onderzoek. Mijn methode was redelijk simpel: er waren een aantal onderwerpen die ik sowieso wilde onderzoeken, zoals hoe het staat met koffiebonen, natuurlijk. Het artikel over koffie wees ook op andere onderwerpen, zoals problemen met voedselgewassen. Op deze manier heb ik langzaam het onderzoek uitgebreid. Hieruit bleken twee thema’s:
- Regen en voedselgewassen
- Effect van klimaatverandering op mensen met lage inkomsten
- Aanpassing aan klimaatverandering
Wil je het hele artikel lezen (incl bronvermeldingen en illustraties)? Klik dan hier artikel_Tim_FFG.pdf
